With the fall season coming to a close state-wide, the initial state rankings for high school basketball were revealed to the public yesterday.  The rankings will set the benchmark for who the best high school teams in the state may be, and who could be the early favorites to make a run at a state title in Oklahoma.  Here are the top 10 rankings in local classes, with local teams highlighted throughout:

 

GIRLS RANKINGS

CLASS 6A

1.) Norman     2.) Moore     3.) Booker T Washington     4.) Union     5.) Norman North

6.) Sapulpa     7.) Mustang     8.) Edmond North     9.) Choctaw     10.) PC-West

CLASS 4A

1.) Anadarko     2.) Classen SAS     3.) Newcastle     4.) Muldrow     5.) Fort Gibson

6.) Victory Christian     7.) Vinita     8.) Weatherford     9.) Tuttle     10.) Perkins-Tryon     19.) Kingfisher

CLASS 3A

1.) Adair     2.) Christian Heritage     3.) Sequoyah Tahlehquah     4.) Millwood     5.) Jones

6.) Kingston     7.) Roland     8.) Kellyville     9.) Washington     10.) Eufaula     12.) Chisholm     17.) Alva

CLASS 2A

1.) Dale     2.) Vanoss     3.) Howe     4.) Hartshorne    5.) Latta     6.) Silo

7.) Amber-Pocasset     8.) Fairview     9.) OK Union     10.) Preston     18.) Cashion

CLASS A

1.) Hydro-Eakly     2.) Calumet     3.) Canute     4.) Seiling     5.) Vici

6.) Kiowa     7.) Okarche     8.) Glencoe     9.) Crowder     10.) Strother

CLASS B

1.) Leedey     2.) Duke     3.) Lomega     4.) Whitesboro     5.) Leflore     6.) Varnum

7.) Boise City     8.) Lookeba-Sickles     9.) Battiest     10.) McCurtain     16.) Burlington

 

BOYS RANKINGS

CLASS 6A

1.) Booker T Washington     2.) Southmoore     3.) Edmond Memorial     4.) PC-West     5.) PC-North

6.) MW City     7.) Union     8.) Edmond North     9.) Jenks     10.) Sapulpa

CLASS 4A

1.) Heritage Hall     2.) Kingfisher     3.) Central (Tulsa)     4.) Holland Hall     5.) Bethany

6.) Anadarko     7.) Ada     8.) John Marshall     9.) Daniel Webster     10.) Bishop McGuinness

CLASS 3A

1.) Millwood     2.) Sequoyah Tahlequah     3.) Star-Spencer     4.) Roland     5.) Christian Heritage

6.) Hugo     7.) Kingston     8.) Riverside     9.) Beggs     10.) Washington     19.) Hennessey

CLASS 2A

1.) Rejoice Christian     2.) Dale     3.) Minco     4.) OK Union     5.) Okemah

6.) Vanoss     7.) Talihina     8.) Hooker     9.) Howe     10.) Haskell     13.) Cashion

CLASS A

1.) Calumet     2.) Ft. Cobb-Broxton     3.) Kiowa     4.) Garber     5.) Cyril     6.) Hydro-Eakly

7.) Velma-Alma     8.) Asher     9.) Vici     10.) Roff     20.) Pond Creek-Hunter

CLASS B

1.) Duke     2.) Paden     3.) Leedey     4.) Varnum     5.) Braggs     6.) Whitesboro

7.) Big Pasture     8.) Burlington     9.) Lookeba-Sickles     10.) Hammon     13.) Lomega