After one week of games throughout Oklahoma, the Week 2 edition of state rankings for high school basketball were revealed to the public earlier this week.  Here are the top 10 rankings in local classes, with local teams highlighted throughout:

 

GIRLS RANKINGS

CLASS 6A

1.) Moore     2.) Norman     3.) Union     4.) Edmond North

5.) Deer Creek     6.) Booker T Washington     7.) Sapulpa     8.) Choctaw     9.) Norman North     10.) Midwest City

CLASS 4A

1.) Anadarko     2.) Classen SAS     3.) Newcastle     4.) Fort Gibson     5.) Muldrow

6.) Victory Christian     7.) Weatherford     8.) Vinita     9.) Tuttle     10.) Verdigris     20.) Kingfisher

CLASS 3A

1.) Sequoyah Tahlequah     2.) Adair     3.) Christian Heritage     4.) Millwood     5.) Jones

6.) Kingston     7.) Roland     8.) Kellyville     9.) Eufaula     10.) Alva     14.) Chisholm

CLASS 2A

1.) Vanoss     2.) Dale     3.) Howe     4.) Hartshorne    5.) Silo     6.) Latta

7.) Amber-Pocasset     8.) OK Union     9.) Central Sallisaw     10.) Fairview     20.) Cashion

CLASS A

1.) Hydro-Eakly     2.) Calumet     3.) Canute     4.) Seiling     5.) Kiowa

6.) Vici     7.) Okarche     8.) Glencoe     9.) Strother     10.) Crowder

CLASS B

1.) Duke     2.) Leedey     3.) Whitesboro     4.) Lomega     5.) Leflore     6.) Boise City

7.) Varnum     8.) Lookeba-Sickles     9.) McCurtain     10.) Battiest     17.) Burlington

 

BOYS RANKINGS

CLASS 6A

1.) Booker T Washington     2.) Southmoore     3.) Edmond Memorial     4.) PC-North     5.) MW City

6.) Union     7.) Edmond North     8.) Norman North     9.) Jenks     10.) Lawton

CLASS 4A

1.) Kingfisher     2.) Heritage Hall     3.) Central (Tulsa)     4.) Holland Hall     5.) Ada

6.) Bishop McGuinness     7.) Anadarko     8.) John Marshall     9.) Daniel Webster     10.) Broken Bow

CLASS 3A

1.) Millwood     2.) Sequoyah Tahlequah     3.) Star-Spencer     4.) Roland     5.) Riverside

6.) Christian Heritage     7.) Hugo     8.) OCS     9.) Beggs     10.) Perry     18.) Hennessey

CLASS 2A

1.) Rejoice Christian     2.) Dale     3.) OK Union     4.) Minco     5.) Okemah

6.) Vanoss     7.) Talihina     8.) Howe     9.) Hooker     10.) Haskell     13.) Cashion

CLASS A

1.) Calumet     2.) Ft. Cobb-Broxton     3.) Garber     4.) Cyril    5.) Velma-Alma

6.) Hydro-Eakly     7.) Kiowa     8.) Vici     9.) Roff     10.) Stuart     18.) Pond Creek-Hunter

CLASS B

1.) Duke     2.) Paden     3.) Leedey     4.) Varnum     5.) Braggs     6.) Whitesboro

7.) Big Pasture     8.) Burlington     9.) Kinta     10.) Lookeba-Sickles     13.) Lomega