107.1 KNID My 95.7 97.7 The Hawk106.3 The Wolf 

2022 Merrifield Baseball Tournament

Welcome Baseball Fans,

On behalf of Merrifield Office Plus, Chisholm Trail Broadcasting and Pioneer High School I would like to welcome you to the 2022 Merrifield Office Plus Invitational. We are excited to once again be able to play this tournament at David Allen Memorial Ballpark one of the premier amateur ballparks in the country. This is the 21st year for the tournament and it continues to get better each year.
This year includes another outstanding field of participants and we wish each of them the best of luck, not only in this tournament but throughout the 2022 season. It is our hope that each person who attends the tournament has a positive experience, and conducts themselves in a manner of good sportsmanship.
I also want to say a special thank you to Scott Pendleton, head groundskeeper at David Allen Memorial Ballpark for everything he has done to help make this tournament a success. LETS PLAY BALL!!!

Sincerely,

Dave Riesen
Head Baseball Coach- Pioneer High School

2022 Merrifield Office Plus Invitational April 14-16

LISTEN TO EVERY GAME AT D.A.M.B ON CTB SPORTS RADIO 1640-1390 AM | THE CTB SPORTS APP | AND ON ENIDLIVE.COM

Pool A               Pool B
1. Pioneer          2. Drummond
4. Garber           3. Chisholm
5. Kremlin          6. Timberlake
8. Watonga        7. OBA
9. Fairview         10. Pond Creek

 

Thursday April 14

*Winners in bold*

@NOC                                   @ David Allen

9:00 Pioneer v Fairview       10:00 Chisholm v Timberlake
11:00 Fairview v Kremlin      12:15 Timberlake v PC-H
1:00 Kremlin v Garber          2:30 PC-H v OBA
3:00 Garber v Watonga       4:45 OBA v Drummond
5:00 Watonga v Pioneer      7:00 Drummond v Chisholm

 

Friday April 15

@ David Allen                         @NOC

10:00 Pioneer v Kremlin        9:00 Chisholm v OBA
12:15 Kremlin v Watonga      11:00 OBA v Timberlake
2:30 Watonga v Fairview    1:00 Timberlake v Drummond
4:45 Fairview v Garber         3:00 Drummond v PC-H
7:00 Garber v Pioneer          5:00 PC-H v Chisholm

Saturday April 16

10:00 5th Pool A v 5th Pool B
12:15 4th Pool A v 4th Pool B
2:30 3rd Pool A v 3rd Pool B (Consolation)
4:45 2nd Pool A v 2nd Pool B (3rd Place)
7:00 1st Pool A v 1st Pool B (Championship)

Chisholm Longhorns

# GRADE
1 Nolan Deterding 10
2 Langley Aman 9
3 Jackson Caddell 10
4 Trevor Haws 9
5 Grant Biggers 12
6 Hayden Hatchel 9
8 Mason Jackson 11
9 Allen Weber 10
10 Bryson Hart 10
11 Micah McVay 9
12 Gibson Conard 9
13 Bryce Patton 12
14 Kelson Hamilton 9
16 Chase Miles 10
17 Cooper Ridgeway 11
18 Matthew Fischer 9
20 Sam Anderson 10
21 Ethan Kieu 10
22 Caden Moody 9
23 Cooper Brinkley 10
24 Drew Keefer 11
25 Easton John 9
32 Nick Deterding 12
Head Coach: Bobby Shoate
Asst. Coach: Jonathan Robbins

Drummond Bulldogs

# GRADE
2 Justin Skinner 11
5 Gage Salinas 11
7 Archer Bredel 9
8 Jonathan Hernandez 9
9 Trevin King 12
10 Tyler Norris 10
14 Kelton Arnold 11
15 Austin Longpine 10
22 Blake Richter 9
24 Jakub Hladik 9
26 William Walter 10
28 Caden Ehardt 10
34 Ty Appleton 9
Head Coach: Elliot Alberson

Fairview Yellowjackets

# GRADE
1 Kaleb Outhier 10
2 Dennis Gilmore 11
3 Jax Bernard 9
4 Reed Martens 10
5 Cole Richter 11
7 Brant Strader 10
9 Kaden Atchley 11
10 Kennan Clark 12
11 Trace Bonham 9
12 Sterling Cooper 9
13 Sutton Hayes 9
21 CJ Cell 9
23 Ethan Todd 10
27 Treyson Robertson 9
28 Boden Miller 9
30 Brayden Mason 11
40 Riley Nelson 11
42 Cannon Taylor 9
Head Coach: Brent Antwine
Asst. Coach: JT Maynard

Garber Wolverines

# GRADE
1 Carson Bishop 9
2/14 Colton Steinert 9
3 Colton Polifka 9
4 Treven Blaser 9
5 Hayden Anson 9
6 Domingo Ramirez 9
7 Carson Schovanec 11
8 Jace Shipley 11
10 Trenton Hoopes 10
15 Brett Howry 9
16 Eric Fears 11
17 Ty Silvers 11
19 Seth Smith 9
21 Dylan Dalton 11
24 Kooper Hughes 9
25 Dakota Martin 10
33 Hayden Deeds 10
34 Simon Najera 11

Kremlin-Hillsdale Broncs

#
1 Cheyenne Moore
2 Zac Snodgrass
3 Maddox Myers
4 Andrew Wright
5 Harris Keithly
6 Camrin Groves
8 Maddox Allison
9 Mark Welch
10 Wade Ratzlaff
11 Kadence Stewart
12 Jackson Stewart
15 Van Schultz
17 Tryton Sissom
20 Colton Aebi
21 Jack Arthur
27 Nik Ramos
30 Braxtyn Rothermel
31 Braden Germundson
42 Carlos Vega
44 Ethan Haggard
Head Coach: Peter Voth

 

Oklahoma Bible Academy Trojans

# GRADE
2 Andrew Campbell 9
3 Jud Cheatham 10
4 Eli Lichty 10
5 Elijah Chambers 10
6 Harri10n Crow 10
8 Eric Smith 9
9 Jacob Buller 9
11 Macquire Arnold 10
12 Law10n Morgan 10
14 Jake Colby 11
15 Thomas Campbell 10
17 Lukas Olsen 9
21 Bodie Boydstun 11
22 Harry Nunez 11
24 Parker Schovanec 12
25 Cole Davis 12
36 Ezra Reese 9
39 Jack10n Crow 10
Coaches: James Cheatham, Jared Pitchford, Easton Maxwell

Pioneer - Pleasant Vale Mustangs

# GRADE
1 Nathan Dickson 9
2 Brayden Drewke 10
3 Clayton Schulz 10
4 Austin Mari 9
5 Jaycob Munholland 11
6 Robert Ballard 9
7 Hunter Koontz 12
8 Brock Weber 11
9 Timothy Phipps 10
11 Leyton Parker 12
12 Ty Parker 10
13 Cole Koontz 12
14 Tyson Franklin 11
15 Dakota Wingo 12
17 Josh Park 10
18 Dayton Thrower 12
19 Drake Dotson 9
20 Kyle Moody 9
21 Hanson Hedges 9
Coaches: Dave Riesen, Tim Riesen, Gerald Parker

Pond Creek-Hunter Panthers

# GRADE
1 Landon Heath 9
2 Brody Schuermann 9
3 Caden Johndrow 9
4 Gehrig Myrick 11
5 Zander Cambron 11
6 Johnathan Bergner 11
7 Garrett Stephens 10
8 Cole Mitchell 9
9 Kaden Craig 11
10 Jace Herrera 9
13 Aaron Kerr 12
1 Ethan Ensminger 11
19 Kaden Schultz 11
25 Lucas Stoll 10
Head Coach: Brent Hendrix
Assistant Coaches: Steve Hendrix, David Kerr

Timberlake Tigers

# GRADE
1 Blake Choate 9
2 Ethan Jenlink 12
3 Avery Wallace 11
5 Jacob Diller 12
7 Carter Sands 11
9 Gentrye Nickel 9
10 Jadon Adkisson 11
11 Christopher Diller 9
12 Merric Judd 11
23 Chase Pierce 10
33 Colten Lormand 12
52 Greysan Ioerger 12
99 Cade Severin 12
Head Coach: Garett Powell

Watonga Eagles

# GRADE
2 Rylan Miller 10
3 Zach Lake 10
4 Jason Rheamount 10
5 Kyler Maddox 12
6 Trenton Cole 11
7 Parker Roberts 9
8 Josh Wickware 12
10 KJ Estep 9
11 Chase Dryden 12
12 Nick Walker 11
14 Cole Allen 9
15 Dakota Morris 11
16 Wyatt Steed 12
17 Joseph Cruz 11
18 Ryan Walker 11
19 Malcom Brummett 11
20 Joe Kalicki 12
21 Kale Smith 11
23 Tyshon Wilson 9
25 Landon Wagner 9
27 Gabe Lockhart 10
28 Lance Beavers 11
29 Ernest Edsall 9
Head Coach: John Cope
Asst. Coach: Grant Williams

Past Merrifield Office Plus Invitational Champions

Champion                         Runner-up

2000                  Pioneer                             Chisholm

2001                  Chisholm                          Cimarron

2002                  Cimarron                          Chisholm

2003                  Timberlake                       Chisholm

2004                  Chisholm                          Pioneer

2005                  Pioneer                             Cimarron

2006                  Pioneer                             Cimarron

2007                  Cimarron                          Watonga

2008                  Cimarron                          Watonga

2009                  Timberlake                       Pond Creek

2010                  Drummond                      Pioneer

2011                  Pond Creek                       Timberlake

2012                  Pioneer                             Timberlake

2013                  Mother Nature

2014                  Chisholm                          Cimarron

2015                  Pioneer                             Chisholm

2016                  Chisholm                          Pioneer

2017                  Pioneer                             Chisholm

2018                  Drummond                      Chisholm

2019                  Drummond                      Pioneer

2020                  COVID

2021                  Pioneer                            Garber

Thank you to our team sponsors...

Long Gas Company – Fairview Fellowship Home – Circle B Repairs – Arnold RV – Bergman CPA – Taco Bandito – Micah Taylor, Principal Financial – Pond Creek Public Works Auth. – First State Bank of Pond Creek – F.W. Zaloudek – Jane Hiebert D.D.S – Way Out West – Melissa Mainord CPA – Merrifield Office Supply – Houston Electric – Janzen GMC – Fowlco Outfitters – BA Tire & Automotive – Kay Electic – Greazy Steve’s – Touchdown Graphics – JKJ Real Estate – Sturgeon’s Corner